ثبت سفارش

مراحل ثبت سفارش کالا،راهنمای ثبت سفارش

ثبت سفارش در ثبتارش در کسری از ساعت با کارت بازرگانی این شرکت انجام می شود

مراحل ثبت سفارش


1-    اخذ پروفرما (proforma) از شرکت فروشنده.
2-    مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تکمیل فرم ثبت سفارش.
3-    اخذ مجوز و ورود طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمان‌های مربوط.
4-    مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه‌نامه.
5-    ثبت سفارش در بانک واسطه معامله.
به منظور ثبت سفارش کالا در بانک، پس از تکمیل فرم تقاضا برای گشایش اعتبار بانضمام فرم بانکی و پروفرما بیمه‌نامه و اجازه‌نامه نسبت به پرداخت حق ثبت سفارش اقدام می‌نمايیم. میزان حق ثبت سفارش به موجب قانون بودجه معین می‌گردد.
• پروفرما
واردکنندگان پس از مطالعه مقررات و آيین‌نامه و بخشنامه‌های مربوط به ورود کالا و کسب اطلاعات از سازمان‌های مربوطه و اطمینان از این که به کالای مورد نظر اجازه ورود خواهند داد با فروشنده کالا در خارج به وسیله فاکس، تلکس یا تلفن یا نماینده او در داخل کشور تماس حاصل می‌نماید تا از شرایط فروش کالای مورد سفارش خود از قبیل بهای واحد کالا، تاریخ تحویل، تاریخ حمل و..... کسب اطلاع حاصل نماید.
مذاکره با فروشنده کالا (NEGOTIATION)
خریدار پس از مکاتبه و مذاکره با فروشنده‌ یا نماینده او در صورت به توافق رسیدن با آنها پروفرما دریافت می‌نماید.
مطالبی که در پروفرما ذکر می‌شود:
ORIGIN: نشان می‌دهد که کالا ساخت چه کشوری است.
PAYMENT: نحوه پرداخت بهای کالا را توضیح می‌دهد.
نحوه پرداخت امکان دارد نقدی، از طریق اعتبار اسنادی یا براتی باشد.
VALIDITY: مشخص کننده این است که پروفرما تا چه تاریخی اعتبار دارد. اگر بعد از این تاریخ در بانک ثبت سفارش گردد امکان داد که فروشنده کالا، شرایط اعلام شده قبلی را قبول ننماید.
TRANSPORT: نوع وسیله حمل و نقل در این قسمت ذکر می‌گردد.
در بعضی از پروفرم‌ها اجازه داده می‌شود حمل کالا قسمت به قسمت انجام شود.
PRICE ـ قیمت کالا: گاهی قیمت کالا به صورت (C.I.F)(C.&.F)(F.O.B) ذکر می‌گردد.
انواع ثبت سفارش
1- دیداری     2ـ مدت‌دار     3- یوزانس 4- واردات در قبال صادرات     5- بدون انتقال ارز
1- اعتبار اسنادی دیداری: Sight Documentary Credit
اعتباریست که طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد ارايه شده از سوی ذینفع در صورت رعایت تمامی شرایط و ضوابط اعتبار به وسیله وی وجه آن را بلافاصله می‌پردازد.
2ـ اعتبار اسنادی مدت‌دار: Deferred Letter Of Credit
اعتباریست که بلافاصله پس از ارايه اسناد از سوی ذینفع قابل پرداخت نیست وجه آن پس از مدت تعیین شده در اعتبار پرداخت می‌گردد
3ـ اعتبار اسنادی یوزانس: usance Credit
ثبت سفارش براتی است. یوزانس به بیان دقیق به معنی مهلتی است که طبق عرف، در تجارت میان دو کشور برای پرداخت وجه برای برات ارزی تعیین می‌گردد. امروزه این کلمه اغلب به معنی مهلت برای هر براتی به کار می‌رود.
در عرف تجارت بین‌الملل به معنای نوعی معامله نسیه تضمین شده است از این لحاظ یوزانس گونه‌ای اعتبار اسنادی مدت‌دار Deferred Letter Of Credit به حساب می‌آید که بر خلاف اعتبار اسنادی دیداری Sight Letter Of Credit وجه اعتبار به محض ارايه اسناد حمل کالا توسط ذینفع به بانک کارگزار به وی پرداخت نمی‌شود. در اعتبار اسنادی مدت‌دار سند قابل معامله‌ای مثل برات صادر نمی‌گردد. به علاوه این گونه اعتبارها قابل معامله نیست. در صورتی که در معاملات یوزانس برات صادر می‌شود.
4ـ ثبت سفارش واردات در قبال صادرات
واردات در قبال ارايه پروانه صادراتی معتبر صورت پذيرفته در ازای ارزش صادراتی و ممهور مهر گمرک خروجی از کشور می‌باشد اعتبار مورد قبول گمرک از تاریخ پروانه صادراتی با كوتاژ وارداتی یکسان می‌باشد.
5ـ ثبت سفارش بدون انتقال ارز
ثبت سند به صورت بدون انتقال ارز به دو صورت:
الف: 18 قلم کالای اعلام شده شامل پوشاک ـ پارچه ـ سیگار ـ قطعات کامپیوتر ـ قطعات خودرو و.....
ب: اجزار و قطعات منفصله مورد نیاز واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صنایع می‌باشد.
اصطلاحات مفید بازرگانی
•اسناد حمل:
بارنامه به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت آن است و همچنین سندی است که زمان ادعای خسارت از شرکت بیمه می‌تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.
جزيیات مندرج در بارنامه باید شامل موارد زیر باشد:
شرح کالا ـ علايم و یا شماره‌های تجاری ـ نام کشتی حامل ـ ذکر عبارتی که حاکی از وجود کالا در کشتی باشد ـ بنادر بارگیری و تخلیه ـ نام حمل کننده کالا ـ نام گیرنده کالا ـ نام و نشانی شخصی که ورود اجناس به اطلاع او می‌رسد ـ هزینه حمل پرداخت شده یا قابل پرداخت در مقصد می‌باشد ـ تعداد نسخه‌های بارنامه که به صورت اصل صادر شده است ـ تاریخ صدور.
•    اظهار نامه اجمالی
فرم مخصوصی است حاکی از خلاصه مشخصات محموله یک کشتی، یک هواپیما یا یک کاروان از کامیون‌ها که ضمن آن تعداد بسته، وزن، مبدا، مقصد، نام کشتی یا ديگر وسایل حمل، تعداد اقلام محموله در آن ثبت شده و به ضمیمه مانیفست به گمرک تسلیم می‌شود در اظهارنامه اجمالی بعد از ذکر مشخصات موسسه حامل و مشخصات وسیله نقلیه و گیرنده، نسبت به مشخصات کالا به نوشتن جمله «طبق مانیفست ضمیمه در.....صفحه.....قلم» اکتفا می‌شود.
•اظهار نامه ورود یا خروج Declaration of Arrivel or Departure
عبارتست از هر نوع اظهارنامه‌ای که توسط شخص مسوول وسیله حمل و نقل یا نماینده او باید هنگام ورود یا خروج وسیله حمل و نقل به مقامات گمرکی ارايه شود و حاوی مشخصات لازم در ارتباط با وسیله حمل و نقل، مسیر سفر، بار، کالاهای توشه‌ای و ملزومات، کارکنان و مسافرین می‌باشد.
•اظهارنامه کالا Goods Declaration
اظهاری است که بر روی برگی که گمرک تعیین نموده، تنظیم می‌شود، در این اظهار‌نامه اشخاص ذینفع روش گمرکی را که باید در مورد کالا اجرا گردد، ذکر می‌کنند و مشخصاتی را که از نظر گمرک برای اجرای آن روش لازم است قید می‌کنند.
•اظهار نامه مبدا Declaration of Origin
عبارتست از یک شرح مقتضی در رابطه با مبدا کالاهای ساخته شده که در موقع صدور آنها توسط سازنده، تولید کننده، تهیه کننده، صادر کننده، یا هر شخص صلاحیت‌دار دیگری در فاکتور تجاری یا هر سند دیگری که مربوط به کالاها باشد ذکر می‌گردد.
•اعلامیه ارز
سندی است بانک که مبلغ ارز انتقال یافته جهت خرید کالا و هم ارز ریالی آن و تاریخ گشایش اعتبار آن را نشان می‌دهد.
•بار انداز
محل سرپوشیده‌ای است که یک یا چند طرف آن دیوار نداشته باشد و کالاها به منظور محفوظ ماندن از برف و باران و تابش منظم آفتاب در آنجا گذاشته می‌شود.

 • بار نویسی
  مامورین مخصوص موقع تخلیه کالا از وسايط نقلیه، به تدریج ریز آن را می‌نویسند تا بعداً با بارنامه و مانیفست تطبیق داده شود.
  • بارنامه
  در اصطلاح بین‌المللی کشتیرانی بارنامه را «بیل آولیدینگ» و در جاده و در هواپیما «سی.ام.آر» می‌خوانند. بارنامه مدرکی است برای حمل یک واحد و یا یک پارتی کالا که به عنوان گیرنده در مقصد از طرف موسسه حمل و نقل در مبدا بارگیری کالا، صادر می‌شود. بارنامه حاوی مشخصات ظاهری کالا از قبیل تعداد بسته‌ها، شماره و علامت آنها، وزن با ظرف و گاهی نیز وزن خالص یا مقدار و نوع کالا طبق آن چه فرستنده اظهار کرده است، می‌باشد. گیرنده بارنامه بر طبق مفاد آن، کالا را از موسسه حمل و نقل دریافت می‌دارد.
  •  پروفرما
  سیاهه خریدی است که فروشنده از مبدا به عنوان پیشنهاد فروش، یا تعیین ارزش و شرایط فروش، صادر می‌کند. این سیاهه قبل از سفارش کالا، باید به تایید مرکز تهیه و توزیع مربوطه برسد. پروفورما را پیش فاکتور نیز می‌گویند.
  •    ترانشیپ Transshipment
  (انتقال کالا از یک وسیله حمله به وسیله حمل دیگر)
  عبارت است از روش گمرکی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرکی از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل و نقل خروجی (صدور) در حوزه یک دفتر گمرکی که آن دفتر در عین حال دفتر گمرکی توام برای ورود و صدور است، انتقال داده می‌شوند.
  • تعهد ترانزیت Transit bond-note
  سندی است که توسط گمرک تنظیم می‌شود و به موجب آن اجازه داده می‌شود که کالاها به طور ترانزیت گمرکی بدون پیش پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل شوند و معمولاً حاوی کلیه مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی در مورد مقتضی و یک تعهد تضمین شده مبنی بر ارايه کالاها با مهر و موم گمرکی و سیم و سرب دست نخورده به دفتر گمرکی مقصد می‌باشد.
  • ترخیص کالا Clearance of Goods
  عبارتست از انجام تشریفات گمرکی لازم برای صدور کالاها، برای مصرف داخلی (قطعی) با قرار دادن آنها تحت روش گمرکی دیگر.
  •درابک Drawback
  عبارت است از مبلغ حقوق و عوارض ورودی که به موجب روش درابک مسترد می‌شود.
  •سیاهه تجاری
  صورت حسابی است که به موجب آن هزینه کالا به حساب خریدار منظور می‌شود. سیاهه باید دارای موارد زیر باشد:
  تاریخ ـ نام و نشانی خریدار و فروشنده ـ شماره سفارش یا قرارداد ـ مقدار و شرح کالا ـ قیمت واحد ـ شرح هر گونه هزینه اضافی توافق شده که در قیمت واحد منظور نشده است ـ ارزش کل کالا ـ وزن کالا ـ تعداد بسته‌ها ـ علايم و شماره‌های حمل ـ شرایط تحویل و پرداخت ـ جزيیات حمل
  •سیف CIF
  سیف به معنای بهای تمام شده کالا در مرکز کشور مقصد است که تشکیل می‌شود از بهای کالا در شهر مبدا، هزینه بسته‌بندی، کرایه حمل تا بندر کشور مقصد و هزینه بیمه تا مقصد.
  • سی اند اف C&F
  یعنی فقط بهای کالا در مبدا به اضافه هزینه‌های بسته‌بندی و کرایه تا بندر مقصد.
  •عدل
  به یک واحد کالا گفته می‌شود که در صندوق یا کارتن یا گونی و حصیر و غیره بسته‌بندی شده باشد.
  • فله
  به کالاهایی که بدون لفاف، در واگن‌ها یا کامیون‌های اتاق‌دار و یا کشتی حمل می‌شود فله می‌گویند. کالاهایی مانند شکر، گندم، حبوبات و علوفه و از این قبیل به صورت فله حمل می‌شود.
  •فوب FOB
  یعنی بهای تمام شده روی کشتی در مبدا، در این صورت کرایه حمل از بندر مبدا تا بندر مقصد روی کالا اضافه شده است.
  •کانتینر
  محفظه بزرگی است از چوب یا فلز که اغلب حجم تمام کفه یک کامیون بزرگ یا تریلر را فرا می‌گیرد.
  •کالای متروکه
  کالاهایی که مدت توقف قانونی آنها در اماکن گمرکی یا انبار اختصاصی پایان یافته و ترخیص نشده باشد، کالای متروکه خوانده می‌شود.
  •کابوتاژ
  عبارتست از حمل کالا از یک بندر کشور به بندر دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر، که از راه کشور هم‌جوار صورت گیرد.
  برای کابوتاژ، تشریفات گمرکی لازم است و دو نوع اظهارنامه دارد که یکی هنگام خروج کالا از بندر یا مرز تنظیم می‌شود و یکی هم هنگام ورود به گمرک مرز یا بندر.
  •کارنه تیر
  کارنه تیر سند ترانزیتی بین‌المللی کالا از راه زمینی است که در مبدا صادر می‌شود و به موجب آن کالا از کشورهای بین راه تا مقصد که به طور ترانزیت عبور می‌کند نیازی به انجام تشریفات ترانیزیت در مرز ورودی و خروجی هر کشور نخواهد بود.
  •کارنه آ.ت.آ ATA
  مدرک ورود موقت بین‌المللی است، اگر شخص یا شرکتی کالایی به صورت ورود موقت جهت شرکت در نمایشگاه‌ها یا تاسیس نمایشگاه، وارد نماید و یا نمونه‌هایی برای ارايه به مشتریان وارد کند، به موجب این مدرک نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ورود موقت نخواهد داشت.
  • کالاهای توشه‌ای و ملزومات Store
  عبارت است از کالاهای اختصاص یافته برای مصرف توسط مسافران و کارکنان کشتی‌ها، هواپیماها یا قطارها، این کالاها ممکن است فروخته شده باشد یا نشده باشد.
  •کنوانسیون آ.ت.آ ATA Convention
  اصطلاحی است که عموماً در ارتباط با کنوانسیون گمرکی در بار هرچه آت آ برای ورود موقت کالا به کار برده می‌شود. این کنوانسیون در سال 1961 از طرف شورای همکاری گمرکی در بروکسل پذیرفته شده است.
  • کنوانسیون کیوتر Kyoto Convention
  اصطلاحی است که عموماً در ارتباط با کنوانسیون بین‌المللی برای ساده کردن و هماهنگ کردن روش‌های گمرکی به کار برده می‌شود. این کنوانسیون در سال 1973 از طرف شورای همکاری گمرکی در کیوتو پذیرفته شده است.
  • کنوانسیون نایروبی Nairobi Convention
  اصطلاحی است که عموماً در ارتباط با کنوانسیون بین‌المللی همکاری متقابل اداری به منظور پیشگیری تجسس و کیفر تخلفات گمرکی به کار برده می‌شود این کنوانسیون در سال 1977 از طرف شورای همکاری گمرکی در نایروبی پذیرفته شده است.
  • گواهی مبدا Certificate of Orign
  اظهاریه امضا شده‌ای است که حاكی از مبدا ساخت کالا می‌باشد. گواهی مبدا توسط صادر کننده کالا و یا نماینده‌اش تهیه می‌شود ولی این گواهی در بعضی از کشورها باید روی فرم خاصی که حاوی تایید یک سازمان اداری مستقل (برای مثال اتاق بازرگانی) باشد صادر شود.
  • گواهی بازرسی:
  انجام بازرسی توسط یک موسسه بازرسی را مشخص می‌کند. مرجع مذکور، محموله را با توجه به علايم حمل، وزن، تعداد بسته‌ها، مورد بررسی کمی و کیفی قرار داده و گزارش خود را ارايه می‌دهد.
  • گواهی بیمه:
  سندی است که باید توسط شرکت بیمه و یا نمایندگی آن و یا به وسیله پذیره‌نویسان صادر و یا امضا شده باشد و تاریخ آن باید همزمان و یا قبل از تاریخ حمل باشد. مبلغ بیمه نامه باید حداقل برابر با ارزش سیف کالا باشد.
  گواهی بیمه باید:
  1- با آن چه که در اعتبار ذکر شده مطابقت داشته باشد.
  2-کلیه خطرات ذکر شده در اعتبار را در برگیرد.
  3- با سایر اسناد در مورد محموله و شرح کالا مطابقت داشته باشد.
  • مانیفست Manifest
  فهرست محمولات یک کشتی یا یک قطار یا یک کاروان از کامیون‌هایی را می‌گویند که بیشتر از یک بارنامه دارند. در فارسی می‌توان آن را فهرست کل کالا خواند که حاوی ریز کلیه بارنامه‌های مربوط به محموله است. این فهرست کل زمانی عرضه می‌شود که محموله تجارتی به گمرک مقصد می‌رسد.
  • مانیفست محموله (بار) Cargo manifest
  عبارت است از فهرستی از کالاهای تشکیل دهنده محموله بار که در یک وسیله حمل و نقل یا در یک واحد حمل و نقل، حمل می‌شوند. مانیفست محموله بار که به این ترتیب حاوی مشخصات بازرگانی مربوط به کالاها از قبیل شماره‌های اسناد حمل، نام صادر کننده و گیرنده کالا، علامت و شماره، تعداد و نوع بسته‌بندی، مقدار و شرح کالا باشد و ممکن است به جای اظهارنامه محموله بار به کار رود.
  اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی
  قیمت کالا به اضافه کرایه حمل آن تا مقصد (cost and Freight) C.F
  قیمت کالا به اضافه کرایه حمل به اضافه حق بیمه است.    (Cost, insurance and Freight) C.I.F
  کرایه حمل و بیمه پرداخت شده (با ذکر نام نقطه تعیین شده در مقصد)     (Cost, Freight Carriage and Insurancepaid to) . . … (named point of destination)
  تحویل شده در مرز (نام محل تحویل در مرز)    DAF (delivered at Front5ier)
  تحویل بر روی عرشه کشتی (با ذکر نام مبدا)    DCP Freight Carriage Paid to ……. (named point of destination)
  تحویل شده پس از پرداخت عوارض (نام محل مقصد در کشور وارد کننده)    DDP Delivered Duty Paid (named place of destination in the country of importation
  تحویل از اسکله EXQ…..EX QUAY (duty paid … namedport)
  تحویل از کشتی (با ذکر نام بندر مقصد)
  بدین معنی است که فروشنده کالا را بر روی کشتی در مقصد تعیین شده در قرارداد فروش در اختیار خریدار قرار می‌دهد بدین ترتیب کلیه هزینه کرایه حلم و ریسک مربوط تا آن محل به عهده فروشنده است.     EXS …….EX SHIP (named port of destination)
  بدین معنی است که مسوولیت فروشنده ارايه کالا در محل خود (محل کار یا کارخانه) است.     EXW..EX WORKS (ex factory, ex plantion, ex warehouse, etc.)
  تحویل در کنار کشتی (با ذکر نام بندر مبدا)    FAS … Free Alongside Ship (named part of Shipment)
  اصطلاح (Free on Board) F.O.B یا (Free on Truck) F.O.T یا (Free on Rall) F.O.R و نظیر آن منظور این است که فروشنده کالا را در مبدا تحویل خریدار می‌دهد و کرایه حمل به عهده خریدار است. در صورتی که کالا با کشتی حمل شود اصطلاح F.O.B به کار می‌رود (تحویل روی کشتی) و در صورتیکه کالا با کامیون حمل شود اصطلاح F.O.T بکار می رود.     F.O.R…FOR/FOR (Free on Raill/Free on Truck)(named departure point)
  نیاز به حمل و نقل مدرن به ویژه حمل مرکب، حمل به وسیله کانتینر، کشتی‌های رو ـ روتریلر و فری) (Ferry) را تامین کند.     FREE CARRIER (named point)
  دیسپاچ: پاداش مربوط به تخلیه و بارگیری قبل از انقضای موعد مقرر.    Dispatch
  دموراژ: هزینه معطلی کشتی (نقطه مقابل دیسپاچ است).    Demmurage
  سوژ شارژ: اضافاتی که به کرایه تعلق می‌گیرد.    Surcharge
  کابوتاژ: کابوتاژ عبارت از حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه‌های مرزی است.     
  بارنامه:
  در اصطلاح بین‌المللی کشتیرانی بارنامه بیل اف لدینگ (Bill of Lading) و در جاده و در هواپیما سی ام آر (C.M.R) می‌خوانند. مدرکی است برای حمل یک واحد یا یک پارتی کالا به عنوان گیرنده در مقصد از طرف موسسه حمل و نقل در مبدا بارگیری کالا صادر می‌شود.     
  انواع بارنامه متداول در حمل و نقل
  1- بارنامه دریایی: حمل با کشتی Ocean Bill of Lading / Marine Bill of Lading
  2- راه‌نامه (بارنامه) هوایی: حمل با هواپیما Air Way Bill
  3- راه‌نامه (بارنامه راه آهن: حمل با قطار Rail Way Bill
  4- راه‌نامه (بارنامه): حمل با کامیون CMR/TRUCK Way Bill
  5- بارنامه سراسری: حمل با کامیون، کشتی، قطار Throught Bill of Lading
  6- بارنامه حمل مرکب فیاتا: حمل با کامیون، کشتی، قطار FIATA Combined Transport Bill of Lading
  اظهارنامه عمومی هواپیما (Aircraft General-Declaration)
  اظهارنامه عمومی کشتی (Ship's General-Declaration)
  اظهار نامه محموله (بار)    (Cargo Declaration)
  اظهارنامه گواهی شده مبدا (certified- Declaration of Origin)
  اظهارنامه گمرکی (cUSTOMS declaration)
  اظهارنامه ورود یا خروج Declaration of Arrival or Departure)
  اظهارنامه بار (Freight Declaration)
  اظهارنامه کالا (Goods Declaration)
  اظهارنامه بین‌المللی گمرکی مدل تیف
  عبارت از سندی است که برای کالاها و اثاثه مسافران در ترانزیت گمرکی به وسیله راه آهن به کار می‌رود.     (Inter-national customs Declaration from TIF)
  اظهارنامه کالاهای توشه‌ای و ملزومات (Store-Declaration)
  اظهارنامه مبدا
  شرح مقتضی درباره مبدا کالاهای ساخته شده که در موقع صدور آنها توسط سازنده، تولید کننده، تهیه کننده، صادر کننده یا هر شخص صلاحیت‌دار دیگری در فاکتور تجاری یا هر سند دیگری که مربوط به کالاها باشد.     (Declaration of Origin)
  اجازه ترخیص (Release)
  ارايه کالا به گمرک (Production of Goods- to the Customs)
  اقلام پستی (Appeal)
  عبارتست از اقلام نامه‌های پستی و بسته‌های پستی (Postal Items)
  انتقال کالا از یک وسیله حمل به وسیله حمل دیگر (ترانشیپ)    (Transhipment)
  انبار موقت کالا (Temporary Storage of –Goods)
  بسته‌های پستی (Postal Parcel)
  تخلف گمرکی (Customs Offence)
  ترانیزیت گمرکی (Customs Transit
  چفت و بست
  عبارتست از یک ریسمان، طناب، سیم، نوار یا اشیای همانند آنها که به منظور استفاده در ارتباط با یک مهر و موم (سیم و سرب) در نظر گرفته شده است.     (Fastening)
  حامل
  عبارتست از شخصی که عملاً کار حمل و نقل را انجام می دهد یا سرپرست و مسوول عملیات وسیله حمل و نقل.    (Carrier)
  حقوق گمرکی (Sustoms Duties)
  حقوق و عوارض ورودی (Import Duyies and –Taxes)
  حقوق و عوارض خروجی (صدور)    (Export Duyies and –Taxes)
  حقوق و عوارض ورودی و خروجی (صدور)    (Import and Export Duyies and- Taxes)

  دراوبک
  عبارتست از مبلغ حقوق و عوارض ورودی که به موجب آن روش دراوبک مسترد می‌شود (Drawback)
  دفتر گمرکی بین‌راهی (Office en Route)
  قلمرو گمرکی (Customs Territory)
  کشور مبدا کالا (Country of Origin)
  کالاهای مجاز (Goods in Free Circulation)
  کنوانسیون کیوتو
  اصطلاحی است که عموماً در ارتباط با کنوانسیون بین‌المللی برای ساده کردن و هماهنگ کردن روش‌های گمرکی به کار برده می‌شود.     (Kyoto Convention)
  مانیفست محموله (بار)    (Cargo Manifest)
  محموله‌های امدادی (Relief Consignments)
  محموله فوری و ضروری (Urgent Consignment)
  مرز گمرکی (Customs Frontier)
  منطقه آزاد (Free Zone)
  مهر و موم گمرکی (سیم و سرب)    (Customs Seal)
  مهر و لاک (Seal)
  سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالاهای تجاری HS (شماره تعرفه گمرکی)
  •    معیارهای طبقه‌بندی کالا
  Certain Qualities of The Commodity
  طبقه‌بندی بر اساس برخی کیفیت‌های کالا انجام می‌گیرد. یک کالا یا محصول ممکن است قابل طبقه‌بندی بر اساس موارد زیر باشد:
  ـ توصیف و شرح کالا
  ـ ترکیب و سایر مشخصات فنی
  ـ نحوه عرضه کالا (مثلاً با بسته‌بندی خرده فروشی)
  ـ درجه و مراحل ساخت کالا
  ـ کاربرد یا عمل کالا
  •توصیف و شرح کالا
  Description
  مشخصات واقعی کالا برای طبقه‌بندی آن بسیار حايز اهمیت است. این امر با مراجعه به اسناد پیوست کالا یا اظهارنامه (مثلاً سیاهه خرید، قرارداد، پروفرما و.....) و در صورت لزوم دیدن کاتالوگ و کاربرد فنی و گزارش تحلیلی کالا امکان‌پذیر است. همچنین آزمایش کالا در بسیاری موارد ضروری است. بنابراین، توصیف و شرح مناسب کالا بر اساس مشخصات زیر آشکار می‌شود.
  •درجه و مرحله ساخت
  Degree of Manufactures
  معمولاً برای محصولات صنعتی، طبقه‌بندی بر حسب درجه و مرحله ساخت مصحول صورت می‌گیرد. درجه و مرحله ساخت را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:
  ـ مواد خام
  ـ محصولات کار نشده
  ـ محصولات نیمه تمام
  ـ محصولات تمام شده
  •کاربرد یا عمل
  Use of Function
  طبقه‌بندی کالا بر اساس کاربرد یا عمل، به ویژه برای مصحولات حاصل از صنایع تولیدی انجام می‌شود. این محصولات عبارتند از:
  ـ مواد سوخت
  ـ دارو
  ـ کالاهای سرمایه‌ای
  ـ کالاهای مصرفی
  انواع کالاهایی که صرفاً با مراجعه به عملشان می‌توان آنها را طبقه‌بندی کرد، بسیار زیادند
  .

...............................................................
عناوین مطالب :

نحوه تكميل اوراق ثبت سفارش

الف) انواع روش هاي واردات كالا از طريق ثبت سفارش

ب) مدارك مورد نياز براي ثبت سفارش كالا

ج) اصلاحيه ثبت سفارشات

د) تمديد ثبت سفارشات

هـ) ابطال ثبت سفارشات

و) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق.م.ص.و. و ماده 24 آيين نامه آن قانون

ز) نحوه گردش كار اجرايي ثبت سفارش كالا

ح) وظايف و نحوه كار كميسيون چهار نفره

ط) مدارك مورد نياز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهاي ماده 38 ق.م.ص.و

 

 

نحوه تكميل اوراق ثبت سفارش

 

 

تمامي سؤالات درخواست مي بايست به طور دقيق و خوانا تايپ گردد ودرخواست هايي كه ناقص و خط خورده و اشتباه پر شده رد خواهد شد.

 

جهت تنظيم پشت و روي فرم ثبت سفارش به نكات ذيل توجه فرماييد:

 

1) مشخصات متقاضي: طبق مندرجات كارت بازرگاني تكميل گردد، در محل شماره ثبت نام، شماره كارت عضويت وزارت بازرگاني درج شود.

 

2) مشخصات فروشنده: طبق مندرجات پروفرما درج گردد.

 

3) شرايط قرارداد: با توجه به نوع و شرايط مورد نظر خريدار و فروشنده مندرج در پروفرم درج شود.

 

4) مشخصات حمل:

 

الف ـ در خريدهاي (فوب) FOB نياز به تكميل اين قسمت نمي باشد.

 

ب ـ در ساير خريدها اين قسمت تكميل گردد. همچنين در مورد ثبت سفارش حمل جداگانه ضمن ارائه پروفرماي حمل كالا اين قسمت تكميل گردد.

 

5) مشخصات كالا: براساس پروفرما، تعرفه كالا و كتاب قانون مقررات صادرات و واردات تكميل شود.

 

6) در صورتي كه كالا نياز به اخذ مجوز ساير سازمان ها حسب مورد دارد، مجوز مربوطه به همراه اوراق ثبت سفارش ارائه گردد.

 

7) محل تخصيص ارز: صرفاً در صورت دارا بودن سهميه ارزي توسط وزارتخانه/ سازمان مربوطه تكميل گردد.

 

8) اوراق ثبت سفارش در محل مربوط توسط متقاضي مهر و امضاء گردد

 

 

الف: انواع روش هاي واردات كالا از طريق ثبت سفارش

 

1) واردات از محل سهميه هاي ارزي مصوب جهت گشايش اعتبار اسنادي در بانك (پس از تخصيص ارز توسط سازمان تخصيص دهنده ارز در قسمت مرتبط اوراق)

 

2) واردات كالا با ارز آزاد جهت گشايش اعتبار اسنادي در بانك.

 

3) واردات در مقابل صادرات به نام شخص صادركننده (غيرقابل واگذاري) از مبداء كليه كشورها

 

4) واردات در مقابل صادرات به كشورهاي آسياي ميانه و آفريقا به نام صادركننده يا به نام ديگري با واگذاري رسمي از طريق دفاتر اسناد رسمي از مبدا همان كشورها (حق واگذاري به غير براي يك بار است).

 

5) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل سرمايه گذاري خارجي پس از تاييد سازمان سرمايه گذاري،‌ وزارت امور اقتصادي و دارايي.

 

6) واردات به صورت بدون انتقال ارز ماشين الات، تجهيزات توليدي، قطعات يدكي و مواد اوليه و واسطه اي واحدهاي صنعتي و معدني داراي پروانه بهره برداري و ابزارآلات از محل ماده 6 قانون تسهيل نوسازي صنايع كشور.

 

7) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده (بند 9 ماده 38).

 

8) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات كميسيون چهار نفره مستقر در دفتر ثبت سفارشات.

 

توضيح : جهت واردات و ترخيص كالاهاي ثبت سفارش شده از محل بند 3 الي 8 اين قسمت گشايش اعتبار اسنادي از طريق بانك الزامي نيست و براي بندهاي 3 و 4 ارائه اظهارنامه صادراتي معادل ارزش كالا به گمرك الزامي است.

 

ـ واحدهاي توليدي فاقد كارت بازرگاني مي توانند براي واردات ماشين آلات ، تجهيزات و اجزاء و قطعات مورد نياز مبادرت به اخذ كارت موقت از اداره كل مقررات صادرات و واردات نمايند.

 

ب: مدارك مورد نياز براي ثبت سفارش كالا

 

كارت بازرگاني معتبر

 

 • كارت عضويت وزارت بازرگاني (ثبت نام)
 • اوراق ثبت سفارش 5 برگي تايپ و امضاء شده توسط متقاضي بدون قلم خوردگي و لاك گرفتگي (جهت واردات در مقابل صادرات و بدون انتقال ارز. اوراق ثبت سفارش در 3 برگ كافي است).
 • اخذ مجوزهاي قانوني لازم براساس مندرجات ذيل يادداشت هاي فصل تعرفه مربوط در كتاب مقررات صادرات و واردات و ساير مصوبات و دستورالعمل هاي ابلاغ شده (از قبيل مجوز وزارت بهداشت ، جهاد كشاورزي، انرژي اتمي و ...)
 • اصل پروفرما + كپي آن.
 • كاتالوگ يا بروشور و آناليز براي برخي كالاها.درج شرايط ذيل در پروفرما ضروري است:
 •  

 

.  نام و آدرس كامل خريدار (شماره تلفن و فاكس)

 

 • نام و آدرس كامل فروشنده (شماره تلفن و فاكس)
 • مشخصات كامل كالا
 • قيمت واحد كالا ـ قيمت فوب (FOB) ـ مبلغ كرايه حمل
 • مقدار، وزن ،‌ تعداد و نوع بسته بندي كالا
 • نام كشور ذينفع (فروشنده) و نام كشور توليدكننده كالا
 • نام كشور مبداء حمل ، محل بارگيري ، وسيله حمل و مهلت حمل
 • نام ارز مورد معامله و نحوه پرداخت وجه كالا
 • نام مرز ورودي و گمرك مقصد
 • شماره و تاريخ صدور پروفرما و امضاي آن به همراه تاريخ انقضا
 • درج شماره استاندارد يكي از استانداردهاي مورد قبول موسسه استاندارد ايران و اعلام انطباق كالا با استاندارد مذكور در مواردي كه كالا مشمول فهرست استانداردهاي وارداتي اعلام شده مي باشد.
 • ارائه ترجمه رسمي براي پروفرماهاي غير از زبان فارسي و انگليسي
 • ارائه كاتالوگ جهت ماشين آلات و بعضي از كالاهاي مصرفي و بروشور يا آناليز براي بعضي كالاهاي شيميايي كه مشخصات كالا در پروفرما گويا نباشد.
 • اعلام فروشنده مبني بر ارسال شماره سريال برخي لوازم خانگي به همراه اسناد حمل
 • رعايت بند 2 و 3 ماده 42 در مورد اقلامي كه به صورت مستعمل وارد مي شود و درج كلمه مستعمل در پروفرما.ج) اصلاحيه ثبت سفارشات1ـ در مواردي كه گشايش اعتبار اسنادي صورت پذيرفته باشد.2ـ1ـ در صورتي كه اصلاحيه از محل ارز تخصيصي باشد اخذ مجوز سازمان مربوطه با توجه به مورد ضروري است.د) تمديد ثبت سفارشات2ـ ارائه اصل به انضمام يك سري كپي اوراق ثبت سفارش و پروفرماي اوليه.هـ) ابطال ثبت سفارشات2ـ ارائه اصل اوراق ثبت سفارش و پروفرما و ضمائم مربوطهو) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق م ص و ماده 24 آيين نامه آن قانون1ـ ارائه نامه تاييديه از گمرك + پروفرم ممهور به مهر گمرك3ـ كارت عضويت  ـ تكميل فرم ثبت نامـ دريافت مدارك توسط مسوول عضويتـ صدور كارت عضويت رايانه اي2ـ پذيرشـ احراز هويت طبق كارت ثبت نام (عضويت)ـ بررسي مجوزهاي ماخوذ طبق شرايط ورود كالاـ ثبت مشخصات در دفتر مربوطه3- كارشناسيـ انطباق مدارك ارائه شده با دستورالعمل هاي موجود و مقررات ـ بررسي تعرفه كالا براساس تعرفه HSـ تكميل فرم نواقص براي پرونده هاي داراي نقص و ارسال به واحد تحويلـ كنترل و تنظيم اسناد جهت مهر و شماره 8 رقميـ درج مهر در اوراق ثبت سفارش و اصل پروفرمـ ارجاع مدارك به قسمت تحويل5ـ تحويل پروندهـ اخذ رسيد از متقاضيـ ارائه فيش كارمزد به متقاضي جهت پرداخت به بانكـ تفكيك اسناد (اسنادي كه تحويل متقاضي مي شود و اسناد بايگاني)ـ تحويل اوراق ثبت سفارش و پروفرم و ساير اصل اسناد به متقاضيـ اخذ رسيد از متقاضيـ تحويل يك برگ فرم نواقص + اصل اسناد مربوط به متقاضي جهت رفع نقصـ درج تاريخ روز رفع نقص در اسناد مربوطه  ـ براي طرح پرونده در كميسيون 2 نوع فرم پذيرش و اطلاعات پرونده تهيه شده كه از طريق دبيرخانه مستقر در طبقه اول در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد.
 • ـ به استناد اصل 127 قانون اساسي، هيات وزيران طي مصوبه شماره 43016/ت 257 ـ‌ 5 مورخ 29/10/80 وزراي امور اقتصادي و دارايي، صنايع و معادن ، بازرگاني و رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را به عنوان نمايندگان ويژه رئيس جمهور در مورد تشخيص و موافقت با واردات كالاهايي كه مشمول بندهاي ماده 38 آيين نامه اجراي قانون مقررات صادرات و واردات نمي شوند، تعيين نمود.
 • ح) وظايف و نحوه كار كميسيون چهار نفره
 • ـ ارجاع مدارك به كارشناسي
 • ـ اخذ مدارك رفع نقص شده
 • ـ احراز هويت (طبق كارت ثبت نام)
 • 2ـ 5 ـ مدارك ناقص
 • ـ درج تاريخ روز در اوراق ثبت سفارش و پروفرم (داخل مهر و روي فرم)
 • ـ اخذ فيش پرداخت شده
 • ـ احراز هويت (طبق كارت ثبت نام)
 • 1ـ5 ـ مدارك كامل:
 • ـ هماهنگي لازم با حسابداري در پرداخت هاي خاص
 • ـ محاسبه كارمزد و صدور فيش معادل نيم در هزار ارزش ريالي كالا
 • ـ بررسي نوع معامله ثبت سفارش و انطباق جهت مهر مربوطه
 • 4ـ مهر و كارمزد
 • ـ تاييد و امضا در ظهر اوراق ثبت سفارش براي پرونده هاي كامل و ارسال به واحد مهر و كارمزد
 • ـ تطابق پروفرم با فرم ثبت سفارش تايپ شده
 • ـ بررسي شرايط ورود كالاهاي مورد تقاضا
 • ـ ارجاع پرونده به بخش كارشناسي
 • ـ ارائه رسيد به متقاضي و درج شماره در پرونده اخذ شده
 • ـ انطباق پرونده با مقررات به صورت مقدماتي
 • ـ اخذ پرونده ثبت سفارش و كنترل مدارك
 • ـ تحويل كارت به متقاضي
 • ـ‌ رسيدگي و انطباق اصل اسناد با تصاوير مربوطه و فرم تكميل شده و اعاده آن به متقاضي
 • ـ ارائه مدارك براساس نيازهاي ذكر شده در ظهر فرم
 • 1ـ عضويت (ثبت نام)
 • ز) نحوه گردش كار اجرايي
 • 4ـ مجوز وزارت بهداشت فقط در مورد كالاهاي خوراكي ، آشاميدني ،‌ بهداشتي و آرايشي
 • 2ـ ارائه سه برگ اوراق ثبت سفارش تايپ و امضا شده
 •  
 •  
 • 1ـ ارائه درخواست متقاضي مبني بر ابطال ثبت سفارش.
 •  
 • 1ـ تكميل فرم درخواست تمديد ثبت سفارش
 • 2ـ در مواردي كه به بانك عامل ارائه گرديده است برابر دستورالعمل و با توجه به مورد اصلاحيه توسط پذيرش راهنمايي لازم به عمل خواهد آمد (قبل از گشايش اعتبار)
 • 1ـ1ـ ارائه 5 برگ اوراق اصلاحيه ثبت سفارش، تايپ و امضا شده + نامه بانك به انضمام كپي ثبت سفارش و پروفرماهاي قبلي كه توسط بانك برابر اصل شده باشد.
 •  
 •  

 

 

 

 • فرم 1 ـ براي كالاهايي كه به صورت بدون انتقال ارز و خارج از سيستم بانكي كشور وارد گرديده است و ساير موارد.
 • فرم 2ـ براي تمديد و قطعي نمودن پروانه هاي ورود موقت شده كه موعد قانوني آن ها سپري گرديده است. بند 2 ماده 38 : بخش اول ـ مدارك كالاي وارده: 2ـ تاييديه وزارتخانه توليدي ذيربط4ـ كپي بارنامه و قبض انبار 1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليهچنانچه خريدار موفق به اخذ تخفيف از فروشنده خارجي شود1ـ درخواست كتبي متقاضي3ـ اصل و كپي پروفرما و يا فاكتور فروشندهبخش دوم ـ مدارك مربوط به كالاي اوليه:2ـ كپي فول تلكس يا اعلاميه فروش ارزبند 5 ماده 38 : 1ـ موافقت كتبي سازمان دولتي ذيربط3ـ تصوير قرارداد پيمان كاري معتبر5ـ كپي بارنامه و قبض انبار كالااجزا، قطعات، تجهيزات لوازم مورد نياز خط توليد واحدهاي توليدي كه قرارداد گارانتي دارندمدارك مورد نياز:1ـ درخواست كتبي متقاضي3ـ كپي فاكتور + اصل5ـ تعهد قرارداد گارانتي1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليه و قبض انباراجزا، قطعات و لوازم مورد نياز براي تعمير و نگهداري و خدمات پس از فروش دستگاه هاي خارجي در داخل كشورمدارك مورد نياز:2ـ ارائه گواهي نمايندگي از مركز اصناف و بازرگانان با قيد تامين خدمات بعد از فروش4ـ كپي فاكتور كالابند 9 ماده 37 :مدارك مورد نياز:2ـ فاكتور كالا با درج اهدايي بودن توسط شركت اهداكننده در متن آن4ـ قبض انبار
 • 5ـ بارنامه
 • 3ـ تاييد اسناد اهدايي توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران در كشور مبدا‌(درج مهر سفارت)
 • 1ـ تقاضاي كتبي سازمان دولتي «با امضاي» بالاترين مقام ذيربط آن سازمان
 • قانون امور گمركي در مورد كالاهاي اهدايي
 • 5ـ كپي بارنامه يا قبض انبار
 • 3ـ مدارك مربوط به ثبت سفارشات سال گذشته و سال جاري
 • 1ـ درخواست كتبي متقاضي
 •  
 • بند 8 ماده 38 :
 • 2ـ كپي فول تلكس اعتبار اسنادي يا اعلاميه فروش ارز
 • بخش دوم ـ مدارك كالاي اوليه:
 • 4ـ كپي بارنامه و قبض انبار (در صورتي كه كالا حمل شده باشد)
 • 2ـ تشخيص وزارتخانه توليدي ذيربط
 • بخش اول ـ مدارك كالاي وارده:
 •  
 • بند 7 ماده 38 :
 • 4ـ فاكتور كالا
 • 2ـ درخواست كتبي پيمان كار
 • مدارك مورد نياز:
 • كالاي مورد نياز پيمان كاران و مشاوران سازمان هاي دولتي
 • 3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليه
 • 1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه
 • 4ـ كپي بارنامه و قبض انبار (درصورتي كه كالا حمل گرديده باشد)
 • 2ـ تشخيص گمرك ايران مبني بر تاييد تخفيف
 • بخش اول ـ مدارك مربوط به كالاي وارده
 • بند 3 ماده 38 :
 • 2ـ كپي فول تلكس اعتبار اسنادي با اعلاميه فروش ارز
 • بخش دوم ـ مدارك كالاهاي اوليه:
 • 5ـ مكاتبات با فروشنده و مدارك مثبته
 • 3ـ كپي فاكتور + اصل
 • 1ـ درخواست كتبي متقاضي
 • مدارك مورد نياز:
 • كسر تخليه، ضايعات كالاي وارداتي ، مغايرت كالاي وارداتي
 • ط) مدارك مورد نياز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهاي ماده 38 ق.م.ص.و
 • ـ مدارك مورد نياز براي طرح پرونده در كميسيون چهار نفره در اين فرم ها درج گرديده است.

 

.............................................

 

ثبت سفارش کالا

نحوه تكميل اوراق ثبت سفارش
الف) انواع روش هاي واردات كالا از طريق ثبت سفارش
ب) مدارك مورد نياز براي ثبت سفارش كالا
ج) اصلاحيه ثبت سفارشات
د) تمديد ثبت سفارشات
هـ) ابطال ثبت سفارشات
و) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق.م.ص.و. و ماده 24 آيين نامه آن قانون
ز) نحوه گردش كار اجرايي ثبت سفارش كالا
ح) وظايف و نحوه كار كميسيون چهار نفره
ط) مدارك مورد نياز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهاي ماده 38 ق.م.ص.و


نحوه تكميل اوراق ثبت سفارش
تمامي سؤالات درخواست مي بايست به طور دقيق و خوانا تايپ گردد ودرخواست هايي كه ناقص و خط خورده و اشتباه پر شده رد خواهد شد.
جهت تنظيم پشت و روي فرم ثبت سفارش به نكات ذيل توجه فرماييد:
1) مشخصات متقاضي: طبق مندرجات كارت بازرگاني تكميل گردد، در محل شماره ثبت نام، شماره كارت عضويت وزارت بازرگاني درج شود.
2) مشخصات فروشنده: طبق مندرجات پروفرما درج گردد.
3) شرايط قرارداد: با توجه به نوع و شرايط مورد نظر خريدار و فروشنده مندرج در پروفرم درج شود.
4) مشخصات حمل:
الف ـ در خريدهاي (فوب) FOB نياز به تكميل اين قسمت نمي باشد.
ب ـ در ساير خريدها اين قسمت تكميل گردد. همچنين در مورد ثبت سفارش حمل جداگانه ضمن ارائه پروفرماي حمل كالا اين قسمت تكميل گردد.
5) مشخصات كالا: براساس پروفرما، تعرفه كالا و كتاب قانون مقررات صادرات و واردات تكميل شود.
6) در صورتي كه كالا نياز به اخذ مجوز ساير سازمان ها حسب مورد دارد، مجوز مربوطه به همراه اوراق ثبت سفارش ارائه گردد.
7) محل تخصيص ارز: صرفاً در صورت دارا بودن سهميه ارزي توسط وزارتخانه/ سازمان مربوطه تكميل گردد.
8) اوراق ثبت سفارش در محل مربوط توسط متقاضي مهر و امضاء گردد.

الف: انواع روش هاي واردات كالا از طريق ثبت سفارش
1) واردات از محل سهميه هاي ارزي مصوب جهت گشايش اعتبار اسنادي در بانك (پس از تخصيص ارز توسط سازمان تخصيص دهنده ارز در قسمت مرتبط اوراق).
2) واردات كالا با ارز آزاد جهت گشايش اعتبار اسنادي در بانك.
3) واردات در مقابل صادرات به نام شخص صادركننده (غيرقابل واگذاري) از مبداء كليه كشورها
4) واردات در مقابل صادرات به كشورهاي آسياي ميانه و آفريقا به نام صادركننده يا به نام ديگري با واگذاري رسمي از طريق دفاتر اسناد رسمي از مبدا همان كشورها (حق واگذاري به غير براي يك بار است).
5) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل سرمايه گذاري خارجي پس از تاييد سازمان سرمايه گذاري،‌ وزارت امور اقتصادي و دارايي.
6) واردات به صورت بدون انتقال ارز ماشين الات، تجهيزات توليدي، قطعات يدكي و مواد اوليه و واسطه اي واحدهاي صنعتي و معدني داراي پروانه بهره برداري و ابزارآلات از محل ماده 6 قانون تسهيل نوسازي صنايع كشور.
7) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده (بند 9 ماده 38).
8) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات كميسيون چهار نفره مستقر در دفتر ثبت سفارشات.
توضيح : جهت واردات و ترخيص كالاهاي ثبت سفارش شده از محل بند 3 الي 8 اين قسمت گشايش اعتبار اسنادي از طريق بانك الزامي نيست و براي بندهاي 3 و 4 ارائه اظهارنامه صادراتي معادل ارزش كالا به گمرك الزامي است.
ـ واحدهاي توليدي فاقد كارت بازرگاني مي توانند براي واردات ماشين آلات ، تجهيزات و اجزاء و قطعات مورد نياز مبادرت به اخذ كارت موقت از اداره كل مقررات صادرات و واردات نمايند.

ب: مدارك مورد نياز براي ثبت سفارش كالا
• كارت بازرگاني معتبر
• كارت عضويت وزارت بازرگاني (ثبت نام)
• اوراق ثبت سفارش 5 برگي تايپ و امضاء شده توسط متقاضي بدون قلم خوردگي و لاك گرفتگي (جهت واردات در مقابل صادرات و بدون انتقال ارز. اوراق ثبت سفارش در 3 برگ كافي است).
• اخذ مجوزهاي قانوني لازم براساس مندرجات ذيل يادداشت هاي فصل تعرفه مربوط در كتاب مقررات صادرات و واردات و ساير مصوبات و دستورالعمل هاي ابلاغ شده (از قبيل مجوز وزارت بهداشت ، جهاد كشاورزي، انرژي اتمي و ...)
• اصل پروفرما + كپي آن.
• كاتالوگ يا بروشور و آناليز براي برخي كالاها.

درج شرايط ذيل در پروفرما ضروري است:
• نام و آدرس كامل خريدار (شماره تلفن و فاكس)
• نام و آدرس كامل فروشنده (شماره تلفن و فاكس)
• مشخصات كامل كالا
• قيمت واحد كالا ـ قيمت فوب (FOB) ـ مبلغ كرايه حمل
• مقدار، وزن ،‌ تعداد و نوع بسته بندي كالا
• نام كشور ذينفع (فروشنده) و نام كشور توليدكننده كالا
• نام كشور مبداء حمل ، محل بارگيري ، وسيله حمل و مهلت حمل
• نام ارز مورد معامله و نحوه پرداخت وجه كالا
• نام مرز ورودي و گمرك مقصد
• شماره و تاريخ صدور پروفرما و امضاي آن به همراه تاريخ انقضا
• درج شماره استاندارد يكي از استانداردهاي مورد قبول موسسه استاندارد ايران و اعلام انطباق كالا با استاندارد مذكور در مواردي كه كالا مشمول فهرست استانداردهاي وارداتي اعلام شده مي باشد.
• ارائه ترجمه رسمي براي پروفرماهاي غير از زبان فارسي و انگليسي
• ارائه كاتالوگ جهت ماشين آلات و بعضي از كالاهاي مصرفي و بروشور يا آناليز براي بعضي كالاهاي شيميايي كه مشخصات كالا در پروفرما گويا نباشد.
• اعلام فروشنده مبني بر ارسال شماره سريال برخي لوازم خانگي به همراه اسناد حمل
• رعايت بند 2 و 3 ماده 42 در مورد اقلامي كه به صورت مستعمل وارد مي شود و درج كلمه مستعمل در پروفرما.


ج) اصلاحيه ثبت سفارشات
1ـ در مواردي كه گشايش اعتبار اسنادي صورت پذيرفته باشد.
1ـ1ـ ارائه 5 برگ اوراق اصلاحيه ثبت سفارش، تايپ و امضا شده + نامه بانك به انضمام كپي ثبت سفارش و پروفرماهاي قبلي كه توسط بانك برابر اصل شده باشد.
2ـ1ـ در صورتي كه اصلاحيه از محل ارز تخصيصي باشد اخذ مجوز سازمان مربوطه با توجه به مورد ضروري است.
2ـ در مواردي كه به بانك عامل ارائه گرديده است برابر دستورالعمل و با توجه به مورد اصلاحيه توسط پذيرش راهنمايي لازم به عمل خواهد آمد (قبل از گشايش اعتبار)


د) تمديد ثبت سفارشات
1ـ تكميل فرم درخواست تمديد ثبت سفارش
2ـ ارائه اصل به انضمام يك سري كپي اوراق ثبت سفارش و پروفرماي اوليه.
هـ) ابطال ثبت سفارشات
1ـ ارائه درخواست متقاضي مبني بر ابطال ثبت سفارش.
2ـ ارائه اصل اوراق ثبت سفارش و پروفرما و ضمائم مربوطه


و) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق م ص و ماده 24 آيين نامه آن قانون
1ـ ارائه نامه تاييديه از گمرك + پروفرم ممهور به مهر گمرك
2ـ ارائه سه برگ اوراق ثبت سفارش تايپ و امضا شده
3ـ كارت عضويت
4ـ مجوز وزارت بهداشت فقط در مورد كالاهاي خوراكي ، آشاميدني ،‌ بهداشتي و آرايشي


ز) نحوه گردش كار اجرايي
1ـ عضويت (ثبت نام)
ـ تكميل فرم ثبت نام
ـ ارائه مدارك براساس نيازهاي ذكر شده در ظهر فرم
ـ دريافت مدارك توسط مسوول عضويت
ـ‌ رسيدگي و انطباق اصل اسناد با تصاوير مربوطه و فرم تكميل شده و اعاده آن به متقاضي
ـ صدور كارت عضويت رايانه اي
ـ تحويل كارت به متقاضي
2ـ پذيرش
ـ اخذ پرونده ثبت سفارش و كنترل مدارك
ـ احراز هويت طبق كارت ثبت نام (عضويت)
ـ انطباق پرونده با مقررات به صورت مقدماتي
ـ بررسي مجوزهاي ماخوذ طبق شرايط ورود كالا
ـ ارائه رسيد به متقاضي و درج شماره در پرونده اخذ شده
ـ ثبت مشخصات در دفتر مربوطه
ـ ارجاع پرونده به بخش كارشناسي
3- كارشناسي
ـ بررسي شرايط ورود كالاهاي مورد تقاضا
ـ انطباق مدارك ارائه شده با دستورالعمل هاي موجود و مقررات
ـ تطابق پروفرم با فرم ثبت سفارش تايپ شده
ـ بررسي تعرفه كالا براساس تعرفه HS
ـ تاييد و امضا در ظهر اوراق ثبت سفارش براي پرونده هاي كامل و ارسال به واحد مهر و كارمزد
ـ تكميل فرم نواقص براي پرونده هاي داراي نقص و ارسال به واحد تحويل
4ـ مهر و كارمزد
ـ كنترل و تنظيم اسناد جهت مهر و شماره 8 رقمي
ـ بررسي نوع معامله ثبت سفارش و انطباق جهت مهر مربوطه
ـ درج مهر در اوراق ثبت سفارش و اصل پروفرم
ـ محاسبه كارمزد و صدور فيش معادل نيم در هزار ارزش ريالي كالا
ـ ارجاع مدارك به قسمت تحويل
ـ هماهنگي لازم با حسابداري در پرداخت هاي خاص
5ـ تحويل پرونده
1ـ5 ـ مدارك كامل:
ـ اخذ رسيد از متقاضي
ـ احراز هويت (طبق كارت ثبت نام)
ـ ارائه فيش كارمزد به متقاضي جهت پرداخت به بانك
ـ اخذ فيش پرداخت شده
ـ تفكيك اسناد (اسنادي كه تحويل متقاضي مي شود و اسناد بايگاني)
ـ درج تاريخ روز در اوراق ثبت سفارش و پروفرم (داخل مهر و روي فرم)
ـ تحويل اوراق ثبت سفارش و پروفرم و ساير اصل اسناد به متقاضي
2ـ 5 ـ مدارك ناقص
ـ اخذ رسيد از متقاضي
ـ احراز هويت (طبق كارت ثبت نام)
ـ تحويل يك برگ فرم نواقص + اصل اسناد مربوط به متقاضي جهت رفع نقص
ـ اخذ مدارك رفع نقص شده
ـ درج تاريخ روز رفع نقص در اسناد مربوطه
ـ ارجاع مدارك به كارشناسي

ح) وظايف و نحوه كار كميسيون چهار نفره
ـ به استناد اصل 127 قانون اساسي، هيات وزيران طي مصوبه شماره 43016/ت 257 ـ‌ 5 مورخ 29/10/80 وزراي امور اقتصادي و دارايي، صنايع و معادن ، بازرگاني و رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را به عنوان نمايندگان ويژه رئيس جمهور در مورد تشخيص و موافقت با واردات كالاهايي كه مشمول بندهاي ماده 38 آيين نامه اجراي قانون مقررات صادرات و واردات نمي شوند، تعيين نمود.
ـ براي طرح پرونده در كميسيون 2 نوع فرم پذيرش و اطلاعات پرونده تهيه شده كه از طريق دبيرخانه مستقر در طبقه اول در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد.
• فرم 1 ـ براي كالاهايي كه به صورت بدون انتقال ارز و خارج از سيستم بانكي كشور وارد گرديده است و ساير موارد.
• فرم 2ـ براي تمديد و قطعي نمودن پروانه هاي ورود موقت شده كه موعد قانوني آن ها سپري گرديده است.
ـ مدارك مورد نياز براي طرح پرونده در كميسيون چهار نفره در اين فرم ها درج گرديده است.


ط) مدارك مورد نياز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهاي ماده 38 ق.م.ص.و

بند 2 ماده 38 :
* كسر تخليه، ضايعات كالاي وارداتي ، مغايرت كالاي وارداتي

مدارك مورد نياز:

بخش اول ـ مدارك كالاي وارده:
1ـ درخواست كتبي متقاضي
2ـ تاييديه وزارتخانه توليدي ذيربط
3ـ كپي فاكتور + اصل
4ـ كپي بارنامه و قبض انبار
5ـ مكاتبات با فروشنده و مدارك مثبته


بخش دوم ـ مدارك كالاهاي اوليه:
1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه
2ـ كپي فول تلكس اعتبار اسنادي با اعلاميه فروش ارز
3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليه

بند 3 ماده 38 :
* چنانچه خريدار موفق به اخذ تخفيف از فروشنده خارجي شود


بخش اول ـ مدارك مربوط به كالاي وارده
1ـ درخواست كتبي متقاضي
2ـ تشخيص گمرك ايران مبني بر تاييد تخفيف
3ـ اصل و كپي پروفرما و يا فاكتور فروشنده
4ـ كپي بارنامه و قبض انبار (درصورتي كه كالا حمل گرديده باشد)


بخش دوم ـ مدارك مربوط به كالاي اوليه:
1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه
2ـ كپي فول تلكس يا اعلاميه فروش ارز
3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليه

بند 5 ماده 38 :
كالاي مورد نياز پيمان كاران و مشاوران سازمان هاي دولتي


مدارك مورد نياز:
1ـ موافقت كتبي سازمان دولتي ذيربط
2ـ درخواست كتبي پيمان كار
3ـ تصوير قرارداد پيمان كاري معتبر
4ـ فاكتور كالا
5ـ كپي بارنامه و قبض انبار كالا

بند 7 ماده 38 :
اجزا، قطعات، تجهيزات لوازم مورد نياز خط توليد واحدهاي توليدي كه قرارداد گارانتي دارند


مدارك مورد نياز:

بخش اول ـ مدارك كالاي وارده:
1ـ درخواست كتبي متقاضي
2ـ تشخيص وزارتخانه توليدي ذيربط
3ـ كپي فاكتور + اصل
4ـ كپي بارنامه و قبض انبار (در صورتي كه كالا حمل شده باشد)
5ـ تعهد قرارداد گارانتي


بخش دوم ـ مدارك كالاي اوليه:
1ـ كپي مجوز وزارت بازرگاني (ثبت سفارش) و پروفرماي مربوطه
2ـ كپي فول تلكس اعتبار اسنادي يا اعلاميه فروش ارز
3ـ كپي پروانه سبز كالاي ترخيص شده اوليه و قبض انبار

بند 8 ماده 38 :
اجزا، قطعات و لوازم مورد نياز براي تعمير و نگهداري و خدمات پس از فروش دستگاه هاي خارجي در داخل كشور


مدارك مورد نياز:
1ـ درخواست كتبي متقاضي
2ـ ارائه گواهي نمايندگي از مركز اصناف و بازرگانان با قيد تامين خدمات بعد از فروش
3ـ مدارك مربوط به ثبت سفارشات سال گذشته و سال جاري
4ـ كپي فاكتور كالا
5ـ كپي بارنامه يا قبض انبار

بند 9 ماده 37 :
قانون امور گمركي در مورد كالاهاي اهدايي


مدارك مورد نياز:
1ـ تقاضاي كتبي سازمان دولتي «با امضاي» بالاترين مقام ذيربط آن سازمان
2ـ فاكتور كالا با درج اهدايي بودن توسط شركت اهداكننده در متن آن
3ـ تاييد اسناد اهدايي توسط سفارت جمهوري اسلامي ايران در كشور مبدا‌(درج مهر سفارت)
4ـ قبض انبار
5ـ بارنامه